Idealna kuchnia – dla każdego to stwierdzenie oznaczać będzie co innego. Jedni najlepiej będą się czuli w surowych, minimalistycznych przestrzeniach, dla innych kuchnia bez zdobionych frontów kuchennych i romantycznych wykończeni jest nie do przyjęcia. Sprawdź nasz przewodnik po kuchennych stylach i wybierz kuchnię idealną dla siebie!
Niezależnie od tego czy oglądamy kuchnie bardziej tradycyjne czy skłaniamy się w stronę sterylnego minimalizmu, warto pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie utylitarne, więc musi spełniać swoją funkcję. Jeśli tylko będziemy mieć tę prostą zasadę w pamięci, nasza kuchnia – niezależnie od stylu, który wybierzemy – będzie idealna!
Skandynawski design we wszystkich swoich odmianach to połączenie estetyki z funkcjonalnością, co sprawia, że idealnie sprawdza się w kuchniach. Scandi to przede wszystkim naturalność oraz harmonia bieli i beżów przełamana bardziej zdecydowanymi akcentami kolorystycznymi. Co ważne jednorodne muszą być wszystkie elementy od szafy, poprzez dodatki aż po kolor ścian i podłóg.
W skandynawskiej kuchni króluje drewno (zwłaszcza bielone) oraz cegła (także bardzo często bielona). Elementy wystroju są proste, oszczędne i eko, a równocześnie kojarzą się z nowoczesnością. Pamiętaj, styl skandynawski kocha naturalne materiały, ale równocześnie jest wyjątkowo eklektyczny i łatwo go łączyć z inspiracjami z całego świata!
Minimalizm w kuchni jest więcej niż pożądany – na nieprzeładowanej dodatkami powierzchni nie tylko łatwiej przygotować potrawy, ale także utrzymać czystość.
Urządzając minimalistyczną kuchnię, musimy kierować się jedną podstawową zasadą: im mniej, tym lepiej. Preferowane są proste formy, oszczędność kolorystyczna i jednorodność. Co nie znaczy, że dobrze dobrany kontrast tu i ówdzie do minimalizmu nie pasuje – wręcz przeciwnie!
Jedną z odmian minimalizmu jest styl industrialny. Wyróżnia go przede wszystkim umiłowanie betonu i inspiracje czerpane z surowych, post industrialnych wnętrz. Sprawdza się zwłaszcza przy aranżacji loftów i innych przestrzeni poprzemysłowych. Ale nie tylko! Elementy industrialne sprawdzą się także w ciaśniejszych przestrzeniach.
Art deco to styl nie tylko mocno zgeometryzowany, ale także charakteryzujący się dalece posuniętą dyscypliną przestrzenną – powstał w końcu jako reakcja na mało uporządkowaną przestrzennie art nouveau.
To właśnie art deco było źródłem współcześnie rozumianej sztuki użytkowej – w końcu zaczęto tworzyć przedmioty nie tylko ładne, ale także użytkowe, które były dostępne dla szerokiej klienteli, a nie tylko wąskich elit. Nie zmienia to jednak faktu, że w sporej części art deco wciąż było sztuką elitarną – wykorzystywało w końcu materiały tak drogie jak złoto, kość słoniowa albo egzotyczny heban.
Dzisiaj wnętrza w stylu art deco też wykorzystują te materiały, ale częściej spotyka się aluminium, szkło, skórę oraz czarną lakę. Same meble są dość masywne i zazwyczaj wyraźnie, acz subtelnie zdobione. Ornamentyka charakterystyczna dla art deco to jego największa zaleta zaraz obok miłości do geometrycznych form!
Vintage to urzeczywistnienie tęsknoty za tym, co już przeminęło – styl daje kolejną szansę meblom i dodatkom, które zestarzały się szlachetnie, zachowując charakter, ale równocześnie zestawia je z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przedmioty i meble z odzysku harmonijnie egzystują na przykład z betonem, szkłem i metalem.
W kuchni rustykalnej spotkamy przede wszystkim drewno i jasne, ciepłe barwy, bardzo często uzupełnione rzeźbionymi elementami – czy to frontami albo nóżkami szafek, czy to dodatkami, np. potężnymi, rzeźbionymi młynkami do pieprzu. W kuchni rustykalnej świetnie wygląda także wiklina, ceramika i ciężkie, kamienne blaty, a wśród dodatków chociażby zasuszony czosnek zwisający z kołków lub szafek.
Najważniejsza zasada kuchni rustykalnej? Musi być ciepło, domowo i przytulnie!
Styl prowansalski to jedna z odmian stylu rustykalnego, ale zdecydowanie zasługuje na osobny akapit – a nawet dwa. Jest zazwyczaj mniej ciepła niż jej bardziej tradycyjny odpowiednik (bo uwielbia wykorzystywać biel we wszystkich odmianach!), ale nie zawsze. To, co jednak stanowi o prowansalskim sznycie to przede wszystkim dodatki, romantyczny klimat i ogólnie bardziej kobieca atmosfera.
Prowansalska kuchnia bez bibelotów i dodatków nie ma racji bytu. Sprawdzą się w niej zwłaszcza drewniane doniczki (zwłaszcza przecierane albo pobielone), kwiaty, zioła oraz drewniane pudełeczka i ramki. Jeśli chodzi o kolory, dominować powinny biele, szarości, fiolety i pastelowe odcienie różu.
Styl etno stawia na oryginalność i odważne operowanie barwami. Nie ma tu miejsca na nowe, sztuczne materiały – króluje drewno, naturalne i nierzadko ręcznie barwione tkaniny, wzorzyste kapy i plecione kilimy. Dodatki zależeć będę od regionu, którym się zainspirujemy. Jeśli będzie to Afryka, dobrym elementem dekoracyjnym będą maski i totemy, jeśli wschód, królować będą pufy i tkaniny, jeśli Japonia, styl będzie bardziej uporządkowany i minimalistyczny.
Pamiętaj, w stylu etno królują faktury, kolory oraz bogata i autentyczna ornamentyka!
Styl kolonialny łączy w sobie stonowane, wiktoriańskie inspiracje z egzotycznymi elementami charakterystycznymi – w zależności od preferowanego efektu – dla Afryki lub Azji. Jego znakiem rozpoznawczym są ciężkie, ciemne meble z egzotycznego drewna zestawione z lekkimi jak mgiełka baldachimami i moskitierami.
Styl kolonialny lubi nie tylko kontrasty w fakturze, ale także w kolorze. Ciemne meble zestawia z jasnymi i lekkimi dodatkami, ciemną czekoladę przełamuje beżem, a twarde, egzotyczne drewno miękkimi skórami.
autor: https://instavanlife.com/