Braki w lukach zębowych – powszechny problem Polaków

Braki w lukach zębowych – powszechny problem Polaków

Braki zębów to powszechny problem Polaków. Szacuje się, że co drugi Polak ma przynajmniej jeden ubytek, a co trzeci – więcej niż brak dwóch zębów. Taka sytuacja spowodowana jest przede wszystkim przebytymi urazami, ale też nieodpowiednią higieną jamy ustnej czy też chorobami. Brak zębów wpływa na nasz wygląd, samopoczucie oraz zdrowie.

Skutki braku zębów

Okazuje się, że brak nawet jednego zęba wpływa kolosalnie na integralność innych zębów. Kiedy brak jednego zęba w szyku inne zęby tracą podporę. W wyniku tego zaczynają się przemieszczać, zmieniać kąt nachylenia. Pozbawione naturalnej podpory zęby zaczynają się chwiać a finalnie – wypadać. Braki w uzębieniu wpływają na estetykę naszego uśmiechu – z czasem coraz rzadziej się uśmiechamy, wstydzimy się otwierać szerzej usta.

Braki w uzębieniu odbiją się również na naszym sposobie mówienia – zęby są niezbędne do tego, aby prawidłowo wymawiać głoski. Brak zębów wpływa na wygląd szczęki – kiedy nie ma większości uzębienia dziąsła zapadają się i zmieniają wyraz twarzy.

Przyczyną wypadania zębów są również nieszczęśliwe wypadki i choroby. Szczególnie w wyniku drugiej opcji utrata zębów może stanowić poważny problem. Na szczęście współczesna medycyna daje wiele możliwości uzupełniania ubytków w szczęce. Które są najchętniej wybierane?

Mosty, implanty

Przez długi czas najpopularniejszą formą uzupełniania ubytków zębowych było stosowanie mostów. Były to nakładki, które obejmowały nie tylko ubytek, ale również dwa sąsiadujące zęby. Aby most mógł zostać wykorzystany konieczne było opiłowanie zdrowych zębów – stanowiły one wtedy „przęsła” dla mostu protetycznego. Mosty mogą być wykonywane w formie stałej lub ruchomej – w zależności od zaleceń lekarza.

Zaletą mostów bez wątpienia jest ich cena – nie są one drogie. Minusem tej metody jest ingerowanie w tkankę zębów sąsiednich i ich osłabianie.

Alternatywą są implanty zębów.

Technologia ta znana jest w Polsce od ok. 10 lat, jednak dopiero teraz zdobywa największą popularność. Wynika to przede wszystkim ze spadających cen tego zabiegu. Wszczepianie implantu zęba to zabieg złożony, który rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Na jego podstawie lekarz ocenia, czy materiału kostnego wystarczy do zastosowania tej techniki. Pozytywna decyzja skutkuje wszczepieniem implantu wewnątrz dziąsła. Konieczne jest odczekanie kilku tygodni, aby nastąpił proces gojenia. Dopiero później możliwe jest umieszczane na implancie korony.

Sprawdź te strony!

 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności